czwartek, 20 lutego 2020

Początki i koniec Windows Phone

Jeżeli pamiętacie czasy gdy Nokia należała do Microsoftu, to zapewne kojarzycie również system Windows Phone. Ale, jak wyglądały jego początki?




Windows Phone 7

Podczas Mobile World Congress 2010 w Barcelonie, Microsoft ujawnił szczegóły Windows Phone, między innymi: integrację z Xbox Live, Zune i wyszukiwarką Bing. Pierwotnie projekt nazywał się „Windows Phone 7 Series”, jednak 2 kwietnia 2010 Microsoft ogłosił, że słowo „Series” zostanie usunięte z oficjalnej nazwy, tym samym system przyjął nazwę „Windows Phone 7”.

Pierwszym telefonem z systemem Windows Phone 7 był HTC HD7, który sam w sobie był całkiem kawałkiem sprzętu, dorównując specyfikacją pierwszemu Samsungowi Galaxy.

Windows Phone 7 był funkcjonalnie porównywalny do Androida 2.1, z tym że baza aplikacji w Microsoft Store była o wiele mniejsza, a sam system początkowo nie obsługiwał kart pamięci, oraz multitaskingu.

Jesienią 2011, Microsoft udostępnił aktualizację do systemu, nazwaną Windows Phone 7.5, w której to zaktualizowano Internet Explorer do wersji 9, dodano integrację z Twitterem, możliwość zmiany dzwonków na własny, oraz multitasking, znacznie usprawniający pracę na tym systemie.

Drugą i zarazem ostatnią aktualizacją Windowsa Phone 7 był Windows 7.8 z marca 2012, wprowadzający ekran startowy z Windows Phone 8, jako że nowszego systemu nie można było zainstalować na komórkach z WP7.

W tym właśnie momencie Windows Phone był mocno zacofany względem Androida. Microsoft wiedział, że należy wypuścić system, który dogoni konkurencję i uzupełni braki WP7.

Gdzieś w okolicach grudnia 2011 roku pojawiły się pierwsze Nokie z serii Lumia, z którymi Windows Phone będzie utożsamiany aż do końca swojego życia.

Nokia Lumia 710 będąca pierwszą Lumią, posiadała porównywalną do pierwszego Samsunga Galaxy specyfikację, a na jej pokładzie znajdował się Windows Phone 7.5.

Windows Phone 8

Jesienią 2012 nadeszła rewolucja w postaci Windowsa Phone 8. System wreszcie obsługiwał ekrany 720p, karty SD i NFC.

Prócz tego, nowy system przyniósł jądro NT z Windows 8, ulepszony multitasking, wsparcie dla DirectX i procesorów wielordzeniowych.

Dzięki funkcjom wprowadzonym w WP8, system dogonił Androida w wersji 4.o (Ice Cream Sandwitch), jednak jego instalacja nie była możliwa na starszych telefonach z WP7 ze względu na to, że WP8 wymagał procesora co najmniej dwurdzeniowego.

Windows Phone 8.1

15 lipca 2014 roku swoją premierę miał Windows Phone 8.1, wraz z którym pojawia się centrum powiadomień, głosowa asystentka Cortana, możliwość ustawienia obrazu jako tła kafelków na ekranie startowym, możliwość zapisywania aplikacji na karcie SD oraz przeglądarka Internet Explorer w wersji 11.

Windows Phone 8.1, był dostępny jako darmowa aktualizacja dla Windows Phone 8, jednak sam był pełnym systemem, a nie tylko łatką.

Niestety mimo bardzo dużych możliwości systemu, był on nadal krokiem w tył względem Androida 5.0 który właśnie panował na rynku smartfonów, a skromna baza aplikacji w Microsoft Store nie mogła równać się setkom tysięcy gier i użytków w Google Play, czy chociażby Apple App Store.

Microsoft potrzebował nowego systemu nadganiającego Androida i telefonu który godnie reprezentowałby Windows Phone, i zachęciłby do niego zarówno programistów, jak i użytkowników.

Microsoft Lumia

W listopadzie 2014 światło dzienne ujrzał Microsoft Lumia 535. Jak to możliwe że "Microsoft" a nie "Nokia"? Microsoft bowiem kupił dział Nokii odpowiedzialny za telefony, i w ten właśnie sposób powstały Lumie od Microsoftu.

Lumia 535 miała być z założenia tanim i wydajnym telefonem z Windowsem Phone 8.1, i w zasadzie udało się to założenie spełnić. Telefon z pięciocalowym ekranem IPS 540x960 pikseli, czterordzeniowym procesorem Snapdragon 200, 8GB pamięci własnej i aparatem 5Mpx zarówno z przodu, jak i z tyłu, i to zaledwie za 500zł w premierę? Brzmi wspaniale! I w sumie takie było.

Telefon robił świetne zdjęcia, szybko działał i miał dobrą jakość rozmów. I wiem co mówię, bo sam korzystam z tego telefonu na co dzień. Jedynym problemem od lat pozostawał brak oprogramowania.

W ciągu kolejnych dwóch lat, Microsoft wydał kilka mniej lub bardziej udanych telefonów, jak chociażby dumna Lumia 950 ze stacją dokującą pozwalającą zamienić telefon w komputer (!).
Jednak prawdziwa rewolucja, i zarazem katastrofa miała dopiero nadejść...

Windows 10 Mobile

Windows 10 Mobile to następca Windows Phone 8.1 i możliwy był darmowy update do niego.

W Win 10 Mobile wprowadzono:
  • Nowy ekran listy aplikacji z nowo zainstalowanymi widocznymi na samej górze listy
  • Ulepszone centrum akcji – rozbudowane powiadomienia zsynchronizowane z PC i powiększona lista szybkich akcji
  • Nowe ustawienia systemu
  • Nowy pasek powiadomień, pozwoli m.in. na odpowiadanie na wiadomości SMS bez wchodzenia w aplikację Wiadomości
  • Przenoszenie klawiatury po ekranie i dostosowanie do pisania jedną ręką
  • Integracja wiadomości SMS ze Skype
  • Uniwersalne aplikacje, które posiadają taką samą funkcjonalność na wszystkich platformach z systemem Windows 10, między innymi: Outlook, Word, Excel, PowerPoint, Kalendarz, Aparat, Kontakty, Muzyka oraz nowe mapy ze zintegrowanym asystentem Cortana
  • Nowa przeglądarka internetowa – Microsoft Edge
  • Nowy sklep z aplikacjami
Jednakże nowy system nie okazał się być bez wad. Mobilna dziesiątka miała często poważne problemy z wydajnością i stabilnością, a sama aktualizacja do niej była niepotrzebnie zagmatwana (wymagała instalacji apki Doradca Aktualizacji ze sklepu Microsoftu). Na porządku dziennym były glitche zmiany jasności, niedziałający odtwarzacz muzyki, i wariujący dotyk. Co więcej obiecywane aplikacje uniwersalne praktycznie nie istniały, a większość aplikacji w sklepie Microsoftu działa tylko i wyłącznie na pecetowym Windows 10. Co więcej, nawet apki które były na telefonach od dawna były bardzo ubogie w porównaniu ze swoimi Androidowymi, czy nawet iOSowymi wersjami.

Największym problemem W10M jest jednak, cóż... utrata większości ciekawych funkcji Windowsa Phone. Poznikały wszelkie integracje z portalami społecznościowymi i małe, acz uprzyjemniające korzystanie z systemu funkcje, jak chociażby Lumiowe aplikacje.

W sierpniu 2018 roku Lumie są zacofane o kilka lat względem smartfonów z Androidem, a mobilne Windowsy pożera brak oprogramowania. Windows Phone stracił wsparcie rok temu a i Windowsowi 10 Mobile pozostało zaledwie półtora roku do zakończenia jego cyklu życia. Nadal jednak dziesiątki da się używać, działa chociażby Facebook, Messenger i Instagram. System żyje swoim własnym, powolnym życiem i posiada małe grono wiernych fanów.

W lutym 2020 Lumie są niesamowicie przestarzałe, a Microsoft porzucił tworzenie aktualizacji. Mobilne Windowsy są martwe. Nie działają już żadne aplikacje społecznościowe, a i usługi Microsoftu przestały w większości działać. Dawni, zagorzali fani systemu przeszli na inne platformy, a o Windowsie na telefon już w zasadzie nikt nie pamięta.
Można by powiedzieć że system podzielił los Symbiana - innowacyjnego w swoim czasie systemu, ubitego przez Androida.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz